Koty wywierają wpływ na nasze zdrowie.
Wiele publikacji podejmuje temat wpływu zwierząt na zdrowie i szczęście ich właścicieli. Udowodniono, że ludzie którzy mają możliwość przytulenia zwierzaka na co dzień, mają niższy poziom kortyzolu( hormon stresu), a wyższy poziom serotoniny( potocznie hormon szczęścia).
Osoby te szybciej wracają do zdrowia po operacjach, czy też zawałach serca. Generalnie ci, którzy mieszkają pod jednym dachem ze zwierzakiem cieszą się lepszym zdrowiem. Czy zatem nie warto mieć koty za przyjaciela np: rosyjskiego niebieskiego?
Koty rosyjskie niebieskie, a alergia.
Koty rosyjskie niebieskie należą do rasy najmniej uczulających. Nie oznacza to jednak , że są kotami dla alergików. Dlatego osoba odpowiedzialna, mająca na względzie dobro swoje, swojej rodziny, a przede wszystkim kota przed planowaną adopcją powinna skonsultować stan zdrowia ze specjalistą( testy alergiczne z krwi). Zwierzę to nie zachcianka, zabawka, którą można oddać, gdy okaże się, że jesteśmy na Niego uczuleni.
Kot, podobnie jak pies bardzo to przeżyją. Przebadajmy się zatem, zanim pupil trafi do naszego domu. Zminimalizujemy liczbę porzucanych lub oddawanych zwierząt. W roku 2019 pani Katarzyna Grzęda-Łozicka w portal.abczdrowie.pl zamieściła artykuł o szwajcarskich szczepionkach, które mogą powstrzymać uczulenie na koty. Szczepionka nazywa się HypoCat.
Ciekawostką jest fakt, iż nie jest ona przeznaczona dla ludzi , ale dla kotów. Jak działa? Neutralizuje białko Fel d1( sekretoglobina) odpowiedzialne za pojawienie się reakcji alergicznych. Jest ono obecne w ślinie kota oraz jego gruczołach łojowych. Kot liże futro przenosząc alergen na futro, stąd powszechne przekonanie, że uczula sierść.
Szczepionka podana kotu neutralizuje sekretoglobinę. Według źródeł szczepionka była przez zwierzęta dobrze tolerowana i nie wywoływała żadnych skutków ubocznych. Preparat nie jest jeszcze dostępny na rynku, jest w końcowej fazie badań. Jego twórcy szacują , że powinna pojawić się w roku 2022. To ogromna nadzieja dla miłośników kotów, będących alergikami :))
Światowy( Międzynarodowy) Dzień Kota z ang. Cat Day, National Cat Day, International Cat Day.
Święto obchodzone corocznie17 lutego. Ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz nieść pomoc bezdomnym zwierzętom. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 lutego 2006 roku z inicjatywy Miesięcznika “Kot” oraz Cat Club Łódź. Pomysłodawcą obchodów tego święta w Polsce jest Wojciech Albert Kurkowski. Propaguje On akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem: “Rasowce- dachowcom”, podczas których zbierane są dary na rzecz bezdomnych zwierząt.
źródło Wikipedia
Czego nie lubią koty, czyli jak nie wkurzać swojego pupila?
Utarło się przekonanie, że pies ma pana, a kot służącego. Przyznam, że w tym powiedzonku jest ziarenko prawdy.
Kot to wspaniałe stworzenie, które wiele daje nam z siebie, jednak na swoich zasadach. Od dawien dawna wiadomo, że kot chodzi swoimi drogami. Przyszli właściciele kotów muszą wykazać się empatią, inaczej z tej miłości nic nie będzie. To tak istotne, zwłaszcza gdy futrzak ma zamieszkać w domu z dziećmi.
Czego zatem nienawidzą koty?
– hałasu
Oczywiście istnieje wiele rodzajów hałasu. Nie unikniemy wszystkich nieprzyjemnych dla kota dźwięków jak chociażby: stukania talerzami, dzwonków telefonu komórkowego, odkurzania, suszarki do włosów, czy pralki. Są to odgłosy towarzyszące nam na co dzień. Ważne byśmy zdawali sobie z tego sprawę i być może robili to odrobinę ciszej, delikatniej, rzadziej…… Inaczej sprawy się mają, gdy kot musi zmagać się z wielomiesięcznym remontem -naszym, czy też sąsiada. Dobrze jest przygotować kota na ten ciężki dla niego okres i udać się do weterynarza po odpowiednie dla niego środki uspokajające. Na rynku istnieją również produkty wyciszające dostępne w formie zapachów wkładanych do kontaktu. Huk fajerwerków to osobna kategoria. Zgadzam się w pełni z opiniami, że można by je zaliczyć do znęcania się nad zwierzętami.
– brudnej kuwety
to nie żart. Koty to wyjątkowe czyściochy. Potrafią kilka razy dziennie czyścić swoje futerko. Co prawda my właściciele kotów nie musimy wychodzić z nimi na spacer w pogodę czy też niepogodę, ale musimy być wyjątkowo systematyczni w sprzątaniu kociej toalety. W innym razie kot może nam okazać swoje niezadowolenie w postaci “niespodzianki” pozostawionej poza kuwetą. Możemy też narazić naszego pupila na problemy zdrowotne… Zadbajmy o dobrej jakości żwirek- on w dużej mierze pozwoli utrzymać czystość w kuwecie. Są żwirki pochłaniające nieprzyjemne dla nas zapachy, bardziej i mniej wydajne….
– głaskania w nieodpowiedni sposób, w niewłaściwych miejscach
każdy kot, podobnie jak ludzkie dziecko to indywidualność. Każdy kot jest inny i każdy ma swoje preferencje co do tolerancji na głaskanie. Musimy “nauczyć” się własnego kota… Jedne wolą delikatnie, inne trochę stanowczo, ale zdecydowanie nie tolerują szarpania oraz gwałtownych ruchów. Przyjęło się, że akceptowalnymi sferami dotyku będzie miejsce pod brodą, za uszami, na głowie, nosie oraz grzbiecie. Miejsca, co do których należy podchodzić ostrożnie to łapy, brzuch oraz nasada ogona.
Ciekawe jest to, że kot który kładzie się na grzbiecie, odkrywając swój brzuch to kot, który nie jest dominatorem. To kot uległy, który w ten sposób okazuje nam swoją miłość, oddanie i bezgraniczne zaufanie do nas jako ludzi.
Nauczmy się zatem swojego kota. Przekonajmy się czy głaskać, czy lepiej podrapać. Pamiętajmy , że nie każdy moment jest odpowiedni. Nie głaszcz kota , gdy czyści futro- możesz przyprawić go o frustrację.
–dokuczania
kot potrzebujący naszej uwagi, zainteresowania, pieszczot okaże to nam w swoisty dla siebie sposób: ocieraniem, spojrzeniem , miauknięciem, położeniem się na kolanach….. Nie dotykajmy kota kiedy śpi. Nie uszczęśliwiajmy go na siłę. Powiedzenie, że można zagłaskać kota na śmierć nie wzięło się znikąd. Nie każdy wie, że mały kociak, podobnie jak ludzkie niemowlę, podczas snu rośnie. Bezwzględnie nie wolno budzić śpiącego malucha. Poza tym sytuacje , które innym wydają się być zabawne, wcale nie musza być miłe dla kota.
Nie łap go za ogon, nie przywiązuj do niego przedmiotów, nie przybieraj w ubranka-to nie lalka, nie wkładaj na siłę do pudełek, wózków dla lalek. Kot to nie zabawka, to równoprawny członek naszej rodziny, który podobnie jak my ma swoje potrzeby i uczucia. Wykaż się empatią, kieruj najwyższym dobrem w stosunku do swojego pupila.
– nieświeżego jedzenia, picia
koty, podobnie jak ludzie nie lubią “zleżałych” potraw. Koty jedzą często, za to w małej ilości. Nie wsypujmy do miski pół kilo suchej karmy. Zwierzak nie przeje tego w krótkim czasie, a jedzenie szybko okaże się być zwietrzałe, bez zapachu oraz najdzie wilgocią. Podobnie jest z karmą mokrą, która zwłaszcza w wysokich temperaturach może szybko się zepsuć- zeschnie się oraz namnożą się bakterie. Woda do picia nie musi być z butelki, ważne by była czysta, zmieniana 1-2 razy dziennie. Pamiętajmy również o utrzymywaniu w czystości pojemników na żywność, czy też wodę. Nasze koty uwielbiają miseczki ceramiczne, z plastikowych i metalowych korzystają niechętnie.
– ignorowania
koty większość dnia spędzają same. Gdy jesteśmy w pracy, szkole większość czasu przesypiają. Potrafią sobie same zorganizować czas. Idealnie jest , gdy mają kociego towarzysza. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Przychodzi taki moment, gdy przychodzą do nas oczekując zainteresowania, pieszczot, zabawy. Nie wolno nam ignorować potrzeb futrzaka. Taki brak zainteresowania ze strony właściciela może skończyć się u kota depresją!
źródło: swiatzwierzat.pl oraz wiedza hodowlana