Hodowla kotów rosyjskich niebieskich Zielonookie*PL

Kot rosyjski

Koty – to i owo, czyli ciekawostki z życia kotów

Koty wywierają wpływ  na nasze zdrowie.

Wiele publikacji podejmuje temat wpływu zwierząt na zdrowie i szczęście ich właścicieli. Udowodniono, że ludzie którzy mają możliwość przytulenia zwierzaka na co dzień,  mają niższy poziom kortyzolu( hormon stresu), a wyższy poziom serotoniny( potocznie hormon szczęścia).

Osoby te szybciej wracają do zdrowia po operacjach, czy też zawałach serca. Generalnie ci, którzy mieszkają pod jednym dachem ze zwierzakiem cieszą się lepszym zdrowiem. Czy zatem nie warto mieć koty za przyjaciela np: rosyjskiego niebieskiego?

Koty rosyjskie niebieskie, a alergia.

Koty rosyjskie niebieskie należą do rasy najmniej uczulających. Nie oznacza to jednak , że są kotami dla alergików.  Dlatego osoba  odpowiedzialna, mająca na względzie dobro swoje, swojej rodziny, a przede wszystkim kota przed planowaną adopcją powinna skonsultować stan zdrowia ze specjalistą( testy alergiczne z krwi). Zwierzę to nie zachcianka, zabawka, którą można oddać, gdy  okaże się, że jesteśmy na Niego uczuleni.

Kot, podobnie jak pies bardzo to przeżyją. Przebadajmy się zatem, zanim pupil trafi do naszego domu. Zminimalizujemy liczbę porzucanych lub oddawanych zwierząt. W roku 2019 pani Katarzyna Grzęda-Łozicka w portal.abczdrowie.pl zamieściła artykuł o szwajcarskich szczepionkach, które mogą powstrzymać uczulenie na koty. Szczepionka nazywa się HypoCat.

Ciekawostką jest fakt, iż nie jest ona przeznaczona dla ludzi , ale dla kotów. Jak działa? Neutralizuje białko Fel d1( sekretoglobina) odpowiedzialne za pojawienie się reakcji alergicznych. Jest ono obecne w ślinie kota oraz jego gruczołach łojowych. Kot liże futro przenosząc alergen na futro, stąd powszechne przekonanie, że uczula sierść.

Szczepionka podana kotu neutralizuje sekretoglobinę. Według źródeł szczepionka była przez zwierzęta dobrze tolerowana i nie wywoływała żadnych skutków ubocznych. Preparat nie jest jeszcze dostępny na rynku, jest w końcowej fazie badań. Jego twórcy szacują , że powinna pojawić się w roku 2022. To ogromna nadzieja dla miłośników kotów,  będących alergikami :))

Światowy( Międzynarodowy) Dzień Kota z ang. Cat Day, National Cat Day, International Cat Day.

Święto obchodzone corocznie17 lutego. Ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz nieść pomoc bezdomnym zwierzętom. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 lutego 2006 roku z inicjatywy Miesięcznika “Kot” oraz Cat Club Łódź. Pomysłodawcą obchodów tego święta w Polsce jest Wojciech Albert Kurkowski. Propaguje On akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem: “Rasowce- dachowcom”, podczas których zbierane są dary na rzecz bezdomnych zwierząt.
źródło Wikipedia

Czego nie lubią koty, czyli jak nie wkurzać swojego pupila?

Utarło się przekonanie, że pies ma pana, a kot służącego. Przyznam, że w tym powiedzonku jest ziarenko prawdy.

Kot to wspaniałe stworzenie, które wiele daje nam z siebie, jednak na swoich zasadach. Od dawien dawna wiadomo, że kot chodzi swoimi drogami. Przyszli właściciele kotów muszą wykazać się empatią, inaczej z tej miłości nic nie będzie. To tak istotne, zwłaszcza gdy futrzak ma zamieszkać w domu z dziećmi.
 
Czego zatem nienawidzą koty?
 

– hałasu 

 Oczywiście istnieje wiele rodzajów hałasu. Nie unikniemy wszystkich nieprzyjemnych dla kota dźwięków jak chociażby: stukania talerzami, dzwonków telefonu komórkowego, odkurzania, suszarki do włosów, czy pralki. Są to odgłosy towarzyszące nam na co dzień.  Ważne byśmy zdawali sobie z tego sprawę i być może robili to odrobinę ciszej, delikatniej, rzadziej…… Inaczej sprawy się mają, gdy kot musi zmagać się z wielomiesięcznym remontem -naszym, czy też sąsiada. Dobrze jest przygotować kota na ten ciężki dla niego okres i udać się do weterynarza po odpowiednie dla niego środki uspokajające. Na rynku istnieją również produkty wyciszające dostępne w formie zapachów wkładanych do kontaktu. Huk fajerwerków to osobna kategoria. Zgadzam się w pełni z opiniami, że można by je zaliczyć  do znęcania się nad zwierzętami.

– brudnej kuwety

  to nie żart. Koty to wyjątkowe czyściochy. Potrafią kilka razy dziennie czyścić swoje futerko. Co prawda my właściciele kotów nie musimy wychodzić z nimi na spacer w pogodę czy też niepogodę, ale musimy być wyjątkowo systematyczni w sprzątaniu kociej toalety. W innym razie kot może nam okazać swoje niezadowolenie w postaci “niespodzianki” pozostawionej poza kuwetą. Możemy też narazić naszego pupila na problemy zdrowotne… Zadbajmy o dobrej jakości żwirek- on w dużej mierze pozwoli utrzymać czystość w kuwecie. Są żwirki pochłaniające nieprzyjemne dla nas zapachy, bardziej i mniej wydajne….
 

– głaskania w nieodpowiedni sposób, w niewłaściwych miejscach

 każdy kot, podobnie jak ludzkie dziecko to indywidualność. Każdy kot jest inny i każdy ma swoje preferencje co do tolerancji na głaskanie. Musimy “nauczyć” się własnego kota… Jedne wolą delikatnie, inne trochę stanowczo, ale zdecydowanie nie tolerują szarpania oraz gwałtownych ruchów. Przyjęło się, że akceptowalnymi sferami dotyku będzie miejsce pod brodą, za uszami, na głowie, nosie oraz grzbiecie. Miejsca, co do których należy podchodzić ostrożnie to łapy, brzuch oraz nasada ogona.
 
Ciekawe jest to, że kot który kładzie się na grzbiecie, odkrywając swój brzuch to kot, który nie jest dominatorem. To kot uległy, który w ten sposób okazuje nam swoją miłość, oddanie i bezgraniczne zaufanie do nas jako ludzi.
Nauczmy się zatem swojego kota. Przekonajmy się czy głaskać, czy lepiej podrapać. Pamiętajmy , że nie każdy moment jest odpowiedni. Nie głaszcz kota , gdy czyści futro- możesz przyprawić go o frustrację.
 

dokuczania

  kot potrzebujący naszej uwagi, zainteresowania, pieszczot okaże to nam w swoisty dla siebie sposób: ocieraniem, spojrzeniem , miauknięciem, położeniem się na kolanach…..  Nie dotykajmy kota kiedy śpi. Nie uszczęśliwiajmy go na siłę. Powiedzenie, że można zagłaskać kota na śmierć nie wzięło się znikąd.  Nie każdy wie, że mały kociak, podobnie jak ludzkie niemowlę, podczas snu rośnie. Bezwzględnie nie wolno budzić śpiącego malucha. Poza tym sytuacje , które innym wydają się być zabawne, wcale nie musza być miłe dla kota.
Nie łap go za ogon, nie przywiązuj do niego przedmiotów, nie przybieraj w ubranka-to nie lalka, nie wkładaj na siłę do pudełek, wózków dla lalek. Kot to nie zabawka, to równoprawny członek naszej rodziny, który podobnie jak my ma swoje potrzeby i uczucia. Wykaż się empatią, kieruj najwyższym dobrem w stosunku do swojego pupila.
 

 nieświeżego jedzenia, picia

  koty, podobnie jak ludzie nie lubią “zleżałych” potraw. Koty jedzą często, za to w małej ilości. Nie wsypujmy do miski pół kilo suchej karmy. Zwierzak nie przeje tego w krótkim czasie, a jedzenie szybko okaże się być zwietrzałe, bez zapachu oraz najdzie wilgocią. Podobnie jest z karmą mokrą, która zwłaszcza w wysokich temperaturach może szybko się zepsuć- zeschnie się oraz namnożą się bakterie. Woda do picia nie musi być z butelki, ważne by była czysta, zmieniana 1-2 razy dziennie. Pamiętajmy również o utrzymywaniu w czystości pojemników na żywność, czy też wodę. Nasze koty uwielbiają miseczki ceramiczne, z plastikowych i metalowych korzystają niechętnie.
 

ignorowania

 koty większość dnia spędzają same. Gdy jesteśmy w pracy, szkole większość czasu przesypiają. Potrafią sobie same zorganizować czas. Idealnie jest , gdy mają kociego towarzysza. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Przychodzi taki moment, gdy przychodzą do nas oczekując zainteresowania, pieszczot, zabawy. Nie wolno nam ignorować potrzeb futrzaka. Taki brak zainteresowania ze strony właściciela może skończyć się u kota depresją!
 
 źródło: swiatzwierzat.pl oraz wiedza hodowlana
kocięta rosyjskie niebieskie

Koty – uzębienie, warto wiedzieć …

Ludzie, jak i koty są zwierzętami dipodontycznymi. Oznacza to, że najpierw rosną nam zęby mleczne, które wypadając ustępują miejsca zębom stałym. Kocięta przychodzą na świat, tak jak niemowlęta, zupełnie bezzębne. Mleczaki pojawiają się w 2-3 tygodniu życia, natomiast zaczynają wypadać w wieku około 4 miesięcy.  Zanim kot skończy sześć miesięcy, ma już zazwyczaj wszystkie zęby stałe. Koty mają 26 zębów mlecznych i 30 zębów stałych. Dla porównania, ludzie mają 20 zębów mlecznych i 32 zęby stałe.

Problem próchnicy nie dotyczy kotów. Bakterie powodujące próchnicę uwielbiają cukry proste i aktywizują się przy diecie bogatej w słodycze. Poza tym rozwój próchnicy spowalnia wyższe pH oraz składniki śliny. Brak występowania próchnicy wynika również z kształtu ich zębów.  Jako zwierzęta mięsożerne zęby kotów wyewoluowały i mają kształt koronowy, który ułatwia drapieżnikowi chwytanie ofiary i rozcinanie mięsa.  W przeciwieństwie do ludzi i psów, koty nie mają powierzchni poziomych na zębach trzonowych;  co czyni je mniej podatnymi na ubytki, a tym samym rozwijanie się zmian próchniczych.

zęby kot rosyjski niebieski

Koty mają jednak inne problemy z zębami, a mianowicie choroby przyzębia( osłabione są struktury podtrzymujące ząb ), jak również zapalenie jamy ustnej i rak jamy ustnej. Koty podatne są na schorzenie zwane resorpcją zębów. Dzieje się tak, gdy struktury w obrębie jednego lub więcej zębów zostają zniszczone i ostatecznie znikają. To może być dość bolesne dla kotów. Resorpcja zęba może być trudna do zdiagnozowania, gdyż objawia się dziurą w zębie lub czerwoną kropką na linii dziąseł. Resorpcja zęba wiąże się z jego usunięciem.

Koty skrzętnie skrywają ból. Wszystko zależy więc od właścicieli i lekarzy weterynarii, którzy zauważą problem. Z pewnością należy zwrócić uwagę na ewentualny ślinotok, czerwone dziąsła i zmiany nawyków żywieniowych kota. Niepokój powinny wzbudzić zmiany w oddechu kota. Problemy z jamą ustną często objawiają się zgniłym zapachem. 

 Najlepszą metodą na dbanie o kocie zęby jest profilaktyka. Istotne jest, że stan jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia kota. Przy odpowiedniej higienie powinny pozostać u niego, aż do późnej starości.

GPS dla kota- praktyczny gadżet…..

W to urządzenie powinien zainwestować każdy właściciel wychodzącego kota, ale także często uciekającego z posesji psa.  Lokalizator to  mała płytka, którą należy przymocować do obroży. Urządzenie łączy się z telefonem za pośrednictwem aplikacji, w której sprawdzisz, gdzie aktualnie jest Twój kot lub gdzie przebywał ostatnio. Można również uruchomić funkcję podsłuchu otoczenia, aby posłuchać, co Twój pupil ma do „powiedzenia”. Poza tym GPS posiada przycisk SOS, dzięki któremu znalazca zwierzaka w bardzo szybki i prosty sposób powiadomi Cię o jego lokalizacji.

Mowa kota….

Koty komunikują się z otoczeniem używając trzech typów sygnałów: dźwiękowego, wizualnego, zapachowego. Szczególną rolę należy przypisać sygnałom dźwiękowym. To dzięki nim koty komunikują się z człowiekiem informując go o wszystkich swoich potrzebach. Eksperci twierdzą, że używają do tego celu stu różnych sygnałów dźwiękowych, podczas gdy psy tylko dziesięć. Jeśli wsłuchasz się w tą magiczną gamę dźwięków będziesz wiedział o co kotu chodzi. Oto niektóre z nich:

  • miauczenie

Miauczenie przywołujące to miauknięcia krótkie, pojawiające się np. wtedy, gdy wracasz do domu lub mówisz do swojego kota. Ich celem jest podtrzymanie interakcji z opiekunem.

Miauczenie proszące o uwagę, gdy kot miauczy, biega po domu i zaczepia Cię jednocześnie, najprawdopodobniej potrzebuje Twojego zainteresowania. Takie zachowanie świadczy o tym, że czas na zabawę.

Miauczenie ponaglające to przeciągające się miauczenie o wysokiej częstotliwości, które może oznaczać, że kot jest głodny lub chce wyjść na podwórko.

  • mruczenie

To chyba najbardziej hipnotyczny i najprzyjemniejszy dźwięk, jaki może usłyszeć właściciel kota. Dla wielu opiekunów to sygnał, że ich kot jest szczęśliwy. Co oczywiście jest prawdą, ale ….. Mruczenie pojawia się także w innych sytuacjach, kiedy koty czują się bezradne lub się boją. Mogą także mruczeć podczas choroby. Według ekspertów w ten sposób koty się uspokajają. Kluczem do rozpoznania rodzaju mruczenia jest postawa ciała kota. Jeśli jest spięta i podkulona, a uszy są położone blisko głowy, to mruczenie nie zwiastuje niczego dobrego.

  • trajkotanie

Kot siedzący na parapecie i wypatrujący swojej zdobyczy, na którą nie może zapolować zapewne będzie czuł zarówno ekscytację jak i rozdrażnienie. Zacznie wydobywać dźwięk gwiżdżąco –ćwierkający. Przedstawiamy go na załączonym filmiku:

  • warczenie

To jeden z ostrzegawczych dźwięków. Poprzez warczące sygnały, kot chce ostrzec potencjalnego wroga, by ten się wycofał. Jeśli warczenie nie odstraszy napastnika, zapewne posłuży się pazurami.

  • syczenie

Kot wydający ten dźwięk czegoś się boi lub jego cierpliwość jest na skraju wytrzymałości. Informuje nas, że lada moment gotów jest stoczyć walkę. Ten groźny dźwięk uzupełnia wymowna mowa ciała kota – charakterystyczny łukowaty grzbiet, najeżone włosy, uszy położone blisko głowy i uderzający ogon. Jeśli zauważysz u zwierzęcia taką postawę, koniecznie się wycofaj, nie krzycz na kota i jeżeli możesz, usuń potencjalne zagrożenie.

  • wycie, zawodzenie

Ten dźwięk jest dłuższym jękiem, który może oznaczać dyskomfort lub problem terytorialny. Pojawia się także w trakcie godów. Może również oznaczać, że kot jest chory i bardzo cierpi lub znalazł się w sytuacji, w której potrzebuje pomocy – na przykład został uwięziony. Niektóre koty potrafią krzyczeć z nudów. Dlatego nie żałuj kotu czasu na zabawę.

źródło: portal Koty.pl oraz wiedza hodowlana

kocięta rosyjskie niebieskie

Jak udomowiono kota?

Można powiedzieć, że koty pojawiły się w gospodarstwie domowym, odkąd ludzie zaczęli gromadzić ziarno. Ziarno przyciągnęło gryzonie, a nimi zainteresowały się koty. Ludzie widząc jak wielką korzyć przynosi posiadanie kota, zaczęli zabiegać o ich względy chcąc sprowadzić je do swych osad na stałe.

W dzisiejszych czasach kot to najpopularniejsze zwierzę domowe. Ustalenie pochodzenia kota domowego okazało się bardzo trudne. Chociażby dlatego, że oswojone koty często uciekały i krzyżowały się z ich dzikimi krewnymi. Dopiero badania w 2007 roku analizy DNA dowiodły, że Felis catus wywodzi się od Felis silvestris. Okazuje się, że najbliższy dziki krewniak kota domowego żyje w rzadko uczęszczanych rejonach pustynnych Bliskiego Wschodu.

A zatem pierwotnym środowiskiem kota była pustynia. U wielu współcześnie żyjących kotów można zaobserwować naturalny kamuflaż: są piaskowoszare i mają pręgi na grzbiecie.

Bardzo długo jedynymi dowodami na współistnienie kotów i ludzi były znaleziska z czasów faraonów. W latach 40. XX wieku odkryto liczące niemal cztery tysiące lat nagrobne malowidło ścienne przedstawiające kota zaczajonego na szczura.

W Egipcie wyewoluował kult kota. Wierzono, że egipskie boginie miały postać kota. Najbardziej znaną spośród nich jest Bastet – bogini macierzyństwa, a według niektórych źródeł także płodność i seksualność.

Kapłani rozpoczęli hodowlę kotów na masową skalę. Koty były zabijane i mumifikowane, a następnie składane bogom w ofierze. Wykopaliska prowadzone w świątyni w Bubastis ujawniły tysiące kocich mumii.

Ponad dziesięć tysięcy lat temu francuscy archeolodzy dokonali ważnego odkrycia. Otóż w pewnej wiosce na Cyprze znaleźli dwa groby oddalone od siebie czterdzieści centymetrów. W jednym spoczywały szczątki człowieka, a w drugim kota. Zdaniem francuskich badaczy te dwa groby świadczą o silnych więzach, jakie łączyły ludzi i koty. Zwierzęta te nie miały tylko polować na gryzonie, ale też niosły znaczenie duchowe. Dowodem na poparcie tej teorii są liczne znaleziska w postaci kamiennych i glinianych figurek odkryte w osadach pierwszych rolników.  

Aby Homo sapiens i Felis catus zaczęli żyć obok siebie ktoś musiał wykazać inicjatywę. Nie trudno sobie wyobrazić, iż to kot poczynił pierwsze kroki.  W tym względzie historia kotów jak i psów jest podobna.

Jednakże koty – w odróżnieniu od psów – współistnieją z nami na swoich warunkach. I różnią się istotnie od psów, a także od większości innych udomowionych zwierząt.

Źródło: wyborcza.pl

Ile śpi koci noworodek?

Należy pamiętać, że to czy kot zdrowo śpi zależy od tego czy czuje się bezpiecznie, czy ma odpowiednie warunki oraz czy jest najedzony. To właśnie sen oraz właściwe odżywianie mają kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Ilość snu będzie zależeć od wieku, osobowości i aktywności.

W pierwszym tygodniu życia kociątko przesypia 90% czasu. Podczas snu zauważyć można  drobne i szybkie skurcze mięśni twarzy i uszu. Może też wydawać ciche dźwięki. Jego sen jest lekki, charakterystyczny dla fazy REM, czyli tzw. „szybkiego snu”.  Kocię śpi wtulone w matkę oraz rodzeństwo. Wiąże się to z poczuciem bezpieczeństwa oraz termoregulacją temperatury ciała, której jeszcze nie jest w stanie kontrolować. Zwierzak w ciągu pierwszego tygodnia życia zazwyczaj podwaja swoje rozmiary, a taki intensywny wzrost wymaga dużej ilości snu. Pod żadnym pozorem nie należy wybudzać kociaka ze snu.

W drugim tygodniu życia kot staje się bardziej ciekawy świata, a tym samym bardziej aktywny. Jego sen wzbogaci się o nową fazę snu  tzw. NREM czyli sen głęboki charakteryzujący się wolnymi ruchami gałek ocznych. Sen kociaka jest spokojny, a jego oddech powolny. Sen głęboki przeplata się z lekkim, co jest typowe dla snu wielofazowego.

Kociak mający trzy tygodnie zaczyna spać sam. Większość przespanego czasu stanowi sen głęboki. Zaczyna poznawać świat skacząc, wspinając się i drapiąc. Takie zachowanie pochłania wiele energii, którą musi zregenerować podczas snu.

Po dwóch miesiącach kociak śpi średnio osiemnaście godzin dziennie, czyli tyle samo co kot dorosły. Będzie wybierał miejsca wygodne , często ciepłe lub nasłonecznione. Jeśli będziemy mu przeszkadzać w tej czynności będzie wybierał miejsca wysoko położone.

Źródło: portal perfect-fit.pl, wiedza hodowlana

kocięta rosyjskie niebieskie

Jak widzą koty?

Koty zadziwiająco dobrze widzą w nocy. Odpowiadają za to komórki czuciowe zwane pręcikami, które zlokalizowane są w siatkówce. Światło wpadające do oka przez źrenicę pobudza pręciki. Im bardziej są pobudzone, tym silniejszy jest odbiór jasności w kocim mózgu. Liczba pręcików w oku kota jest znacznie większa aniżeli w oku ludzkim . To czyni te zwierzęta specami w widzeniu jasne-ciemne. Poza tym koci narząd wzroku ma wbudowaną błonę odblaskową, zwaną również makatą odblaskową (tapetum lucidum). Ta struktura bardzo ułatwia nocne widzenie. Odbija ona padające światło niczym tafla lustra. Kiedy światło księżyca lub lampki pada na oczy kota, odbija żółtawe lub zielonkawe światło. Oczywiście przeciążony nocą wzrok jest doskonale wspierany przez narząd słuchu.

Natomiast umiejętność postrzegania barw jest już znacznie mniej rozwinięta. Ilość komórek czuciowych odpowiedzialnych za widzenie barw (tak zwanych czopków) jest znacznie mniejsza niż pręcików reagujących na zmiany jasności. Funkcjonujące dichromatycznie oczy kota (łac. di = dwa i chroma = barwa) odróżniają dwa kolory – żółty i niebieski. Gorzej postrzegają kolor zielony i czerwony. Nie ma to jednak istotnego wpływu na funkcjonowanie kotów.

Oko kota wyspecjalizowane jest nie tyle w widzeniu barw, co odróżnianiu jasne-ciemne i szybkiej reakcji na ruch. Koty potrafią reagować na poruszające się obiekty zadziwiająco szybko- bez  trudu złapią lecącą muchę. Przydatne okazują się znowu pręciki. Ich liczba definiuje tak zwaną częstotliwość migotania, czyli od jakiej częstotliwości zmian jasne-ciemne postrzegany będzie jednolity lub nieostry obraz. Na przykład my postrzegamy neonowe lampy jako źródło stałego światła, a koty odbierają ich światło jako migoczące.

kot rosyjski oko

Niestety, istnieje wiele schorzeń oczu, które mogą prowadzić do ślepoty u kota. Zalicza się do nich na przykład jaskra (łac. glaucoma). Znaczący wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego trwale uszkadza nerw wzrokowy. Pogorszenie się wzroku kota lub jego całkowitą utratę mogą powodować również zranienia lub zmiany nowotworowe oczu. Pierwszymi symptomami utraty wzroku u kota jest wchodzenie zwierzaka na przedmioty, ściany, potykanie się. Niepokojącym objawem może być również bardzo uważne poruszanie się i długie zwlekanie czworonoga przed wykonaniem ruchu. Uważnie obserwuj zachowanie swojego kota, byś mógł jak najwcześniej zareagować i udać się do okulisty.

Źródło: magazyn Zooplus; artykuł weterynarza F.Gutgemanna